İyi Bir Dinleyici Olmak

1- Konuşmacıya bakın.

2- Kimsenin sözünü bölmeyin. Sessizlik anları uygun cevaplar vermek için iyi bir şanstır.

3- Anlamaya odaklanın. Söylenenleri hatırlamak yerine anlamayı hedeflemek lazımdır.

4- O andaki ihtiyacı saptayın. Konuşmacının hangi amaçla konuştuğunu bilmek mutlaka faydalı olacaktır .Erkekler tartıştıkları konuyu bir sonuca bağlamak isterler. Bayanlar problemi paylaşmak için anlatırlar.

 

5- Söylediği şeye büyük ilgi duyuyormuş gibi görünün. Aynı fikirde iseniz başınızı sallayın. O sırada zamanınız yoksa konuşmayı başka bir zamana erteleyin.

6- Yargınızı askıya alın. Dinlerken değişik duygular içinde olduğumuzdan yargılama yoluna gitmeyi askıya alarak dinlemeye çalışın.

7- Belirli aralıklarla özetleyin. Anlayıp anlamadığınızı belirli aralıklarla özetleyerek denetleyin ve anladıysanız onaylayın.

8- Duygularınızı gözden geçirin.

9- Açıklayıcı sorular sorun. Konuya açıklık getirmeyi amaçlayan  sorular sorun. Onları endişelendirecek sorular sorun. İletişimi koparmayın.

10- Daima dinlemeye öncelik verin. Dinleyen kişinin kariyeri ve işi ne olursa olsun mutlaka dinlemelidir. Dinlemek zordur ama başarmalısınız.

11- Konuşmacının tavırlarına takılıp kalmayın. Size iletilmek istenen şeye yoğunlaşırsanız konuşanın tavırlarında takılıp kalmazsınız. Nasıl söylediğinin değil nasıl söylediğinin önemli olduğunu unutmayın.

12- Vücut diline dikkat edin. İyi bir dinleyici duyduğu kadar dinler de. Dinlemenin önündeki yargı engelleri.