Uzun Yaşamak İçin Az Otur

İngiliz Tıp Dergisi’nde yayımlanan araştırma, günde 3 saatten az oturmanın yaşam  süresini yaklaşık 2 yıl uzatabileceğini gösterdi.

Araştırmada ABD, Kanada, Avustralya ve İskoçya’da son yıllarda yayımlanan hareketsiz yaşam tarzıyla ilgili 5 makalenin sonuçları değerlendirildi.

Araştırmaya katılanlar, 3 saatten az, 3-6 saat ve 6 saatten fazla hareketsiz kalma ile televizyon izleme sürelerine göre (2 saatten az, 2-4 saat ve 4 saatten fazla) sınıflandırıldı.

 

2005-2006′da 18 yaşın üzerindeki Amerikalıların katıldığı ve daha sonra  2009-2010′da tekrarlanan araştırmalar , televizyon karşısında geçirilen sürenin  günde 2 saate indirgenmesinin ömrü 1 yıl 3 ay uzatabileceğini ortaya koydu. 

Bilim adamları, ABD Kanser Birliği tarafından yapılan, 123 bin 216 kişinin  katıldığı, 2010 yılında yayımlanan araştırmalardan birinin, günde 6 saatten fazla  hareketsiz kalanların ölüm riskinin, günde 3 saatten az hareketsiz kalanlardan  yüzde 20 daha yüksek olduğunu gösterdiğini de belirtti. Erkeklerde ölüm riskinin  yüzde 17, kadınlarda ise yüzde 37 olduğu hatırlatıldı.

Lozan Üniversitesi’nden Peter Katzmarzyk ve ekibi, bazı araştırmaların fazla oturmanın bacak kaslarını hareketsiz bıraktığını ve dolayısıyla kandaki  şeker ve yağ oranını kötü etkilediğini gösterdiğini belirterek, bu araştırmada  ise uzun süre hareketsiz kalmanın ya da televizyon izlemenin yaşam süresini  kısaltabileceğini belirlendiklerini ifade etti.

Geçmişte birçok kez araştırma konusu olan hareketsiz yaşam tarzının,  diyabet ve kalp-damar hastalıklarını tetiklediği ve ölüm riskini artırdığı  biliniyor.

Dünya Sağlık  Örgütü, sağlık  için yetişkinlere haftada en az 150 dakikalık  fiziksel aktivite öneriyor.