Hata
  • Bu görüntünün şablonu uygun değil. Lütfen bir site yöneticisi ile iletişim kurunuz.

Ne Olursa Olsun Mutlu Olabilirsiniz

Moralimiz bozukken, kendimizi iyi hissetmediğimiz zaman, sürekli olumsuz düşünceler üretiriz. Oysa kendinizi kötü hissettiğinizde psikologunuz (ya da herhangi biri) size kendinizi nasıl hissettiğinizi soruyorsa, size aslında kötü ruh halindeyken hayatı nasıl algıladığınızı soruyordur ve aynı soruyu kendinizi daha hissettiğiniz bir zamanda soracak olursa tamamen farklı bir yanıt alır. Kötü ruh halinin hiçbir değeri yoktur. Size verebileceği tek şey, kendinizi kötü hissettiğinizin farkına vardığınızda, sağlıklı düşünmediğinizi ve düşüncelerinize o an güvenmemeniz gerektiğini belirtmesidir.

 

Moralimiz bozuk olduğunda, kendimizi kötü hissediyor olmamıza binbir neden bulabilme yeteneğine ve ürettiğimiz düşüncelerin doğru olduğuna inanma eğilimine sahip olduğumuzu unutmamalıyız. Moralimiz bozukken ürettiğimiz düşünceler çarpıktır ve duygularımız, düşüncelerimizin doğrudan sonucu olduğundan, duygularımız da çarpık olur. Duygular, kusursuz kılavuzlardır, duygularımıza her zaman güvenmeliyiz. Hissettikleriniz, kıskançlık, hayal kırıklığı, kızgınlık, yalnızlık, gerginlik, kaygı gibi olumsuz duygular bile olsa duygularınıza güvenin. Olumsuz duygularınız, hayata, sahip olduğunuz doğal bakış açınız yerine düşünce sisteminiz doğrultusunda baktığınızı söyleyecektir. Aynı kısır bakış açısından bakmaya devam edecek olursak, hiçbir zaman aradığımız yanıtları bulamayız.

Arabanın ısı göstergesi uyarı sinyali vermeye başladığında, uyan sinyali vermesinin olası nedenleri, ilk anda, lambanın uyarı sinyali veriyor olduğu gereğinden daha önemli değildir. Bu örneği duygularımızın işleyişi ile karşılaştırabiliriz. Kızgınlık, pişmanlık, sıkıntı, rahatsızlık duyduğumuzda, herhangi bir şekilde kendimizi mutsuz hissettiğimizde hatırlamamız gereken, bu türden hislerin düşünce sistemimizin ürünü oldukları ve gerçeği olduğu gibi yansıtmadıklarıdır.

Ne olursa Olsun Mutlu Olabilirsiniz