Köpek ile Tavşan

Köpegi ile yasayan bir genç Istanbul'da bir baheçe katı daire kiralar. Dairenin önünde bir teras vardır. Yan dairede de ev sahibi yaşlı kadın ve oğlu oturmaktadır, iki dairenin teraslarından birbirine geçebilmektedir.

Kiracı genç taşınırken ev sahibinin oğlu kiracıya şöyle der:

"Köpeğinize ne olur dikkat edin, annemin tavşanına birşey yapmasın. Annem yaşlı, o hayvana da çok bağlandı, birşey olursa tavşana yasayamaz. Tavşanın kafesi terasta duruyor, aman dikkat.,..".

 

Kiracı da dikkat edeceğini söyler.

Gel zaman git zaman, kopek ve tavşanın birbirileri ile hiçbir sorunuolmaz, beyaz tavşan da iyice büyür. Tavşan bazen kafesinde duruyor, bazen de terasta dolaşıyordur.

Bir gece köpek ağzında birşey ile sahibinin yanına gelir. Sahibi bir de bakar ki köpeğin ağzındaki şey ev sahibinin beyaz tavşanı, ama ölü ve çamur içinde!

Kiracı paniğe kapılır, ölü tavşanı alıp bir güzel yıkar, tüylerini saç kurutma makinesi ile kurutup kabartır ve üsülca yan terasa süzülüp tavşanı kafesine bırakır. O gece, suç üzerine kalacak korkusu ile köpeği alıp annesine gider.

Bir hafta sonra döndügünde ev sahibin oğlunu görür, Genç kederlidir. Kiracı tedirgin tedirgin ne olduğunu sorar. Ev sahibinin oğlu cevap verir:

"Siz yoktunuz tabi, bilmiyorsunuz.,. annem vefat etti..,".

Kiracı suçlulukla yutkunarak sorar:

"Başınız sağ olsun, nasıl vefat etti anneniz?".

Ev sahibinin oğlu cevap verir:

"Tavşanı beslemeyi unutmuşuz, hayvancağız ölmüs, annemle birlikte  tavsanı bahçeye  götürdük. Ertesi sabah annem tavşanı hortlamış, kafesinde görünce kalbi dayanmadı zavallının. ..»