10 Yılda Değiştik

Walkman tarih olurken HD teknolojisiyle tanıştık; sigara yasaklanırken kahve dükkanları hayatımıza girdi. 10 yıl önce, 'hayatımıza girenler, çıkanlar' haberi yapmak için tozlu raflarda duran gazete arşivlerini tek tek taramamız gerekebilirdi. Şimdi ise internete girip 'ara' dememiz yeterli!

İlki 1950 yılında yapılan ve bir oda büyüklüğünde olan bilgisayarları şimdilerde cebimizde taşıyor oluşumuz 20. yüzyılla, 21. yüzyıl arasındaki en büyük fark.

Dahası hepimizin kendimizi sanal ortamda da var etmesi en büyük değişimler arasında. Teknolojinin gelişimiyle birlikte her alandaki değişimler de hızlandı. Ama son 10 yılda değişen elbette sadece teknoloji olmadı. Her şeyden önce doğası gereği herkes değişti! Dünyanın bile fiziği değişti. Kılık kıyafetler, barlar, müzikler kısacası eğlence anlayışı değişti. Kızlar da, erkekler de değişti. 10 yılda değişmeden duran pek az şey kaldı. Belki de değişenleri değil değişmeyenleri yazmak gerekiyordu...

 

SOSYAL AĞ ÇILGINLIĞI

Bundan 10 yıl önce biri size 'sosyal ağ' deseydi 'ne o toplu halde balığa mı gidiyoruz' diyebilirdik. Ama 4 Şubat 2004'te Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook sayesinde hepimiz 'sosyal ağ' kavramını gayet net öğrendik! Facebook, sayesinde ilkokul arkadaşlarımızı bile bulduk. Tüm fotoğraflarımızı, kişisel bilgilerimizi, özel zevklerimizi, fikirlerimizi internet ortamına taşıdık. Yeni biriyle tanıştığında Google'lamayan var mı? Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den, ABD Başkanı Obama'ya kadar birçok ismin de kullandığı Twitter ise özellikle son birkaç yılda hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. 

 

KAHVE RÜYASI, SİMİT DÜNYASI

Simit her daim popüler bir yiyecek. Ama 2000'lerle birlikte açılan simit sarayları, evleri ve simit dünyaları, simide yeni boyut kattı. Çoğumuzun simitle olan ilişkisi bile değişti.

Kahveyi çaydan daha az tüketen bir toplum olsak da, dünyada yayılan kahve furyası Türkiye'de de tuttu, her yanımız kahveyi bize rüya gibi sunan yeni yerlerle doldu. Kahve içme alışkanlığımız da değişti.

 

WALKMAN ÖLDÜ YAŞASIN IPOD

1980'lerde hepimizin walkman'ı vardı. 1990'larla birlikte walkmanlarımızın yerini discman aldı. Modası geçti deyip atmadıysak da walkman'larımızı kaldırdık. Ama yine de eskicilerin tezgahlarında ya da koleksiyoncuların vitrinlerinde walkman'ları bulmak mümkün. Discman'i de görmeyeli epey oldu. Sony geçtiğimiz aylarda walkman'ın üretimini durdurmuştu. Şimdi neredeyse hepimizin elindeki telefonların müzik dinleme özelliği var. Zaten iPod'lar, bilgisayarlar ve MP3 çalarlar bu işi görüyor.

 

KONUT 'OUT' TOPLU KONUT 'IN'

Kira ödermiş gibi mortgage ödemek, 2000'li yıllarda birçok kişinin ev alma hayalini gerçekleştirdi. İstanbul'da yeni semtler doğdu ve oralara toplu konutlar yapıldı. Artık şehrin içinde oturmak o kadar da revaçta değil. Bunun yerine şehrin biraz dışında havuzlu, saunalı, sinema salonlu, alışveriş merkezli lüks sitelerde oturmak ve oralardan daire almak popüler.

 

EKOLOJİK TREND

Yıllardır bilim adamları küresel ısınmadan bahsediyor hatta bağırıyorlardı. Ancak biz onları, 2000'li yılların sonlarına doğru duymaya başladık. Çünkü dünyanın değiştiğini gözümüzle gördük! Bunlarla beraber, ekolojik ürünlere ve çevre duyarlılığına da ilgimiz arttı. Teknolojik ürünlerde ekolojik ve doğayla uyumlu aletlerin sayısı artarken, kimilerinin tatil anlayışı, doğayla baş başa yaşanan, elide çapa tarlada çalışılan ekolojik köylerden yana oldu. Ekolojik pazarlar, yeni trend haline geldi.

 

SİGARA YASAĞI

80'li yıllarda şehirlerarası otobüslerde bile serbest olan sigara, 90'larda yasaklandı. İnsan sağlığına verdiği zarar tartışmasız hale geldi. 2000'li yıllardaysa, kapalı alanda içmek tamamen yasaklandı. Bu kimileri için iyi kimileri için kötü oldu. Sigara yasağı yüzünden ceza alan işletmelere, kahvehane kültürünün de değişimi eklendi.

 

3D FİLM  HD FUTBOL

Teknolojinin gelişmesiyle sadece müzik alanında değil, görsel sanatlarda da devrim yaşandı. Nasıl herkes artık albüm yapabiliyorsa, aynı biçimde kendi filminin yönetmeni de oluyor. Bir futbol maçını izlemek artık görsel bir şölene dönüşüyor; hiçbir ayrıntıyı kaçırmıyorsunuz. Yakın gelecekte tüm filmler, tüm televizyonlar  3D olacak.

 

 

10 YILDA DEĞİŞMEYENLER

- Artık failleri meşru da olsa, faili meçhul cinayetler

- Angus da olsa Kurban Bayramı'nda kovalanan kurbanlıklar

- Orman yangınları

-Tarihi eser tahribatı 

- Kadına yönelik şiddet (üstelik rakamlar her yıl katlanarak artıyor)

- Töre cinayetleri

- Benzin zamları

- Hidroelektrik ve nükleer santral tartışması

- Ortadoğu'da gerginlik ve kaos