Hata
  • Bu görüntünün şablonu uygun değil. Lütfen bir site yöneticisi ile iletişim kurunuz.

Doğuştan Sulu Gözlü Olmak

Geçmiş tatillerine ilişkin anıların aklına geldiğinde gözünde hemen küçük bir gözyaşı beliriyor mu? Veya okulunun daha ilk ayında içinden hüngür hüngür ağlamak mı geliyor? 

Islak bir bakış senin yüzünün ayrılmaz bir parçasıdır. Erkek arkadaşınla her kavga ettiğinde, sözlüden kötü not aldığında, birisi incindiğinde, hatta televizyon dizisindeki Fernando sevgilisi Maria'dan ayrıldığında içinden ağlamak geliyor. Hiç neden böyle olduğunu düşündün mü? 

 

Tek ve minik bir gözyaşı, binlerce kelimeden daha fazla şey ifade edebilir. Ağlamak, duyguları ifade etmenin ve serbest bırakmanın en sağlıklı yöntemi olabilir. Bu nedenle, kendini yatağa atıp öfkeden hüngür hüngür ağlamak istiyorsan, utanma! Yalnızken içinden biraz ağlamak geçiyorsa, bırak kendini. 

Bunun iyi bir gerekçesi var. Gözyaşı, organizmanın toksinleri atmasına, sıkıntılıyken salgılanan kimyasal maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı oluyor. Beta-endorfin olarak adlandırılan bu maddeler vücudunda üretilen doğal ağrı kesicilerdir. 

Ağlayan hassas insanlar genellikle çevrelerindeki insanlarla karşılaştırıldığında duyguları konusunda daha bilinçlidirler. Eğer hiç ağlamıyorsan, belki de bunun için gerekçen yoktur? Yine de, duygularını açıkça ifade etmekten korkup korkmadığını bir düşün. Böyle korkular genelde erkeklere özgüdür. Onlara daha ilk yıllardan bir erkeğin 'zayıf' olmaması gerektiği, ağlamanın doğru olmadığı öğretilir; bu yüzden kendi üzüntüleriyle karşı karşıya kalmaktan kaçınırlar. Bu onlar adına daha iyi bir şey değil tabii. 

Peki gözyaşı dökmenin nedeni nedir? 

Üzüntü gözyaşlarının %49`unu ifade ediyor. 
Mutluluk - %21
Öfke - %10 
Sempati - %7 
Korku - %5. 

Bu verilerle ilgili olarak, adet döneminin hemen öncesinde beş kat gözyaşı döken kadınları ayrıca değerlendirmekte fayda var. Bu duruma, o hormonların neden olduğunu tahmin etmek çok da güç değil. Kızlarda gözyaşından sorumlu hormon olan prolaktin daha yüksek düzeydedir. Bu hormonun düzeyi adet döneminde çok yükselir. Bu nedenle, aklından çıkarma, tuhaf, zayıf veya aşırı duygusal değilsin. Sadece kadınsın.