Hata
  • Bu görüntünün şablonu uygun değil. Lütfen bir site yöneticisi ile iletişim kurunuz.

En Komik Çocukluk Halüsinasyonları

7. Televizyondakilerin de bizi gördüğü sanrısı

Sanırım herkes çocukluğunda bu düşünceye kapılmıştır, televizyonun karşısında usturuplu oturursun, Bugs Bunny’nin sadece sana göz kırptığını düşünürsün, ya da teletabilerin sana el salladığını…

Bir de televizyonun önünde giyinemezsin, utanırsın ve o kadar klasik bi koşullanmadır ki büyüyünce de rahatsız eder. Bunun bir ileri boyutu da gerçekten televizyonun içinde insanların oynadıgını sanmak ve iyi bir çocuk olursak onların yanımıza geleceğini düşünmektir. Ayrıca televizyonu kapatınca yayının durduğunu da sanırız falan.

 

6. Bazı sözcükleri, söz öbeklerini, isimleri yanlış anlamak

Bunu hayatımızın her döneminde yaşasak da çocukken fazla bir yoğundur. ‘Sıhhatler olsun’u ‘saatler olsun’ anlarız, ‘şekerpare’ ye ‘şekerfare’ deriz. Hiç Tarık diye isim duymadıysan çocukken ve Tarkanı da tanıyıp seviyorsan Tarık Akan’ı da Tarkakan sanırsın. Edizhun edisun dur hele bi de edison’u duyarsan kafan karışır iyice. “Saza niye gelmedin”deki “Saza”’yı bir bağyan ismi sanarsın. “İnek Şaban”ın gerçek olmadığını öğrenince yıkılırsın ve Kemal Sunal’ı benimseyemezsin bir süre, aynı şekilde “Huysuz Virjin”in de gerçek olmadığını öğrenince vurgun yersin.

 

5. Gözlerimizi kapattığımızda insanların bizi görmeyeceğini sanmak

Çok egosantrik bir davranış ama kınamayınız, hepimiz geçtik bu yollardan…

 

4. Büyüyünce babanla evlenileceği sanrısı

Elektra kompleksine giren küçük bıcır kızların en büyük hayali babalarıyla evlenmektir, babalarına taparlar, onlar nasıl bu kadar şeyi biliyolar nasıl bu kadar yakışıklı olabiliyorlar diye hayrete düşerler. Oğlanlar da Oedipus kompleksleri yüzünden babalarını öldürüp anneleriyle yatmak isterler. Yok artık Sigmund Freud. Ne bileyim belki babalarının çüklerini kesmelerinden korkuyolardır, bilemeyeceğim neyse efendim erkek çocukları da annelerine taparlar.

 

3. Doğayla alakalı sanrılar

Deprem olunca yerin altındaki kocaman boğanın boynuzlarını salladığını sanarız, meyveleri insanların ağaca astıklarını, solucanların büyüyünce yılan olduğunu sanarız, yağmur yağınca Allahın tükürdüğün , kimilerimiz şimşek çakınca Allahın fotoğrafımızı çektiğini düşünüp poz veririz.

 

2. Ben nasıl oldum sorunsalına dair sanrılar

İlk olarak ‘leyleklerin getirmesi’ olayı geniş kitleler tarafından kullanılır ve çocuklara bir süreliğine mantıklı gelir. Bir de benim gibi talihsizler de vardır ki onlara ‘Çingenelerden aldık seni’ derler ve o yaşları leylekler tarafından getirilenleri kıskanmakla geçer. Sonra bir komşunun ya da tanıdığın falan çocuğu olur ve hastaneye gidilir ve o an leylekler ve Çingeneler inandırıcılığını yitirir, o zaman bebeklerin hastanelerden alındığına inanırsınız. Sonra hamile birini görürsünüz , karnında bebek oldugunu düşünürsünüz ama kadının bebeği neden yuttuğunu bir türlü anlayamazsınız. Bir gün annenizle babanız öpüşür ve annenizin karnı büyümeye başlar. Kardeş yapacaklardır size, annenizin karnı büyür büyür , bir süre sonra patlayacağını düşünürsünüz ama bir vakit sonra anneniz hastaneye gider ve bebeği karnından çıkarırlar. Biraz büyüdükten sonra bebeğin anüsten çıktığını falan düşünürsünüz, hatta kadınların bebekleri sıçtığını ya da işediğini düşünürsünüz. Bu bir süreçtir.

 

1. Diğerleri

Ezanı Allah okuyor sanmak, peygamber olacağına inanmak, bütün filmlerde babanın oynadıgını sanmak, anneyle babanın fotoğrafına bakıp kendini göremeyince ‘beni komşuya bıraktılar’ diye düşünmek, çamurdan ya da hamurdan yaptığımız şeylerin canlanacağına inanmak, Adile Naşit’i annemiz, Münir Özkul‘u babamız sanmak vb…