Hata
  • Bu görüntünün şablonu uygun değil. Lütfen bir site yöneticisi ile iletişim kurunuz.

Afrikadan İnsan Manzaraları

 Elmas madenlerinde 12 yaşındaki kız çocukları çalıştırılıyor. Çıkan elmaslardan yutabilirler diye de ishal yapıcı ilaç veriliyor ve her akşam bağırsakları boşaltılarak evlerine gönderiliyor. Bu yüzden de üç beş yıl sonra ölüp gidiyorlar. 
    Bu hikâye geçmişe ait değil. Bugünlerde de Kenya'da elmasın böyle çıkarıldığını Habeşistan'da dinliyoruz. Üstelik Avrupalı şirketlerin elinde 50 yıl yetecek kadar depolanan elmas varmış... Anlatan, Kenya'da görevli bir Türk... 

     Bu insanlık dışı uygulamayı hangi ülkenin şirketi mi yapıyor? Belçikalı şirketler... Hani şu insanlığın en büyük uygarlık projesi denilen AB'nin merkezinin bulunduğu ülke... Belki konu Kenyalı çocukları insan saymamakla ilgili olabilir. 
       Bu arada insani yardımda bulunan Batılılar da yok değilmiş Kenya'da. Misyoner hastaneleri sağlık hizmeti veriyorlar. Hastaneler tıklım tıklım dolu. Yer bulmak için küçücük bir ricaları varmış: Hıristiyan olmak... Dinini değiştirenin, dünyasını değiştirmemesi için gereken insani yardımlar yapılıyormuş. Ne güzel değil mi? 
    Afrikalı bir liderin sözlerini hatırlamanın tam yeri: "Avrupalılar bize geldiklerinde kollarının altında İnciller vardı, bizim de altın madenlerimiz. İncillerini bizim koltuk altımıza verdiler. Şimdi bizim incilimiz var, onların da altın madenleri..." 
       Altın madenleri, elmas tarlaları, petrol ya da uranyum, yada başka yer altı servetleri.. . Afrika'daki kabile savaşlarını ya da bölgeler arası çekişmeleri anlamak için en geçerli adresler...