Hitap Şekillerine Göre Yapı

1-) CANIM:  

Bu insanlar sıradan kesimdendir. Neredeyse %50lik bir kısımı kaplarlar. Yapmacıktırlar. Sevmediği bir arkadaşına bile kolaylıkla "canım" diyebilirler. Erkek-kız ayrımı yapmazlar. Bir duyguyu, düşünceyi, isteği, haberi, durumu, olayı vb. ifade etmek için bile"canım" demeyi ihtiyaç görürler.

En önemli temsilcileri: Hande Ataizi 

2-) TATLIM

Tatlım hitabını en çok kullanan kesim, yapmacıklıktan kaçmaya çalışırken yavşaklığa doğru giden yolun yolcusu olmaya başlar. Karşı tarafın sorduğu "nasılsın" sorusuna bile bu hitabı koyup cevap verirler. 

En önemli temsilcileri: Hannah Montana

3-) KUZUM:

Kızların daha çok kullandığı bu hitap "anaç ve sıcakkanlı görünmeye çalışayım" düşüncesi ile ortaya çıkmıştır. Sevimsizdirler. Kelimeyi genellikle cümlenin başına korlar.

En önemli temsilcileri: Safiye Soyman

4-) AŞKIM: 

Olmadık kişiye olmadık mekanda olmadık zamanda söylenince "sıçtı Cafer bez getir" olayına dönen kelimedir. Kızın kıza, erkeğin erkeğe söylenmesi ayrı bir iğrençliktir. Genellikle ortamda işi, oluşu, hareketi temsil eden, kendine aşık, burnu havada tipler kullanır. Kendisine sorulan "aşk hayatınız nasıl" sorularına cevap vermezler.

En önemli temsilcileri: Demet Akalın

5-) HACIM, ABİCİM:

Bunlar özentidir. Başkalarının bildirdiği işi yaparlar. İdol belirlerler o idolünün olmadığı yerde onların yerini tutarlar. İyi biriyle yakınlaştıklarında da o kişinin özelliğini taşırlar. Gerçek kişilikleri yoktur. 

En önemli temsilcileri: Sevda Dalgıç