Hata
  • Bu görüntünün şablonu uygun değil. Lütfen bir site yöneticisi ile iletişim kurunuz.

Yalnızken Kalp Krizini Nasıl Atlatırsınız

Diyelim ki saat 18:15 ve zorlu bir iş gününden sonra arabanızla (yalnız  başınıza) eve donuyorsunuz. Gerçekten yorulduğunuz, sıkıldığınız ve  çileden çıktığınız bir gününüzdesiniz.  Birden göğsünüzde başlayıp, kolunuza ve çenenize doğru ilerleyen şiddetli bir ağrı. Evinize en yakın hastaneden sadece 10km uzaklıktasınız, fakat o  mesafeye bile ulaşıp ulaşamayacağınızdan emin değilsiniz. Ne  yapabilirsiniz?

 

            Kalp masajı konusunda belki eğitim de almıştınız ama size öğreten  şahıs, muhtemelen bu masajı kendi kendinize nasıl yapabileceğinizi  öğretmedi...

            Son zamanlarda bir sürü insan kalp krizine yalnız başınayken  yakalanmaktadır. 
Yardım olmaksızın, normal kalp atışı bozulan ve baygınlık hisseden bir insanin bilincini yitirmeden önce sadece 10 saniyesi vardır.

Bu durumda kalan şahıslar kendilerine, devamlı ve şiddetli bir şekilde öksürerek yardımcı olabilirler. 

Her öksürükten önce derin bir nefes alınmalı ve öksürük sanki göğüs derinliğinden balgam çıkarmak istercesine derin ve uzun olmalıdır. Derin  nefes alma ve öksürük, yardım gelene ya da kalp normal ritmine geri dönene  kadar, durmaksızın her iki saniyede bir olacak şekilde  devam etmelidir. 

Derin nefes alma akciğerlere oksijen ulaştırırken, öksürük hareketi kalbi  sıkıştırarak kanın dolaşımını sürdürür. Kalp üzerindeki sıkıştırma hareketi aynı zamanda kalbin normal ritmine dönmesine de yardımcı olur. Bu şekilde, kalp krizine maruz kalan kişi, kendisini bir hastaneye ulaştırabilir.