Hata
  • Bu görüntünün şablonu uygun değil. Lütfen bir site yöneticisi ile iletişim kurunuz.

Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları

Öğünlerinizi oluştururken mutlaka protein ile ilişkilendirmelisiniz. Günlük olarak her besin grubundan tüketmeniz gerekir. Her öğün, yeterli miktarlarda karbonhidrat, protein ve yağ içermelidir .

MUTLAKA 1 ÖĞÜN PROTEİN

Metabolizmayı hızlandırmak için özellikle proteinlere dikkat etmelisiniz.

 

Diyetinizde mutlaka 1 öğün proteine yer verin. Proteinler tok tutar, mide boşalmasını geciktirir, kan şekerini iyi dengeleyerek metabolizmayı hızlandırır.

Makarna ya da bulgur pilavı yerken yanında proteinli bir yiyecek ilave ederek ya da peynirli veya yoğurtlu makarna, bulgur pilavı ile kuru baklagiller, makarna ile et gibi kombinasyonlarla bu etkiyi sağlayabilirsiniz.

PROTEİNLİ YİYECEKLERİN DAĞILIMINI İYİ YAPIN

Haftada 2 defa kırmızı et, 3 defa mutlaka balık, 2 defa kuru baklagiller, 2 defa yumurta, günde 1 bardak süt ve 1 kâse yoğurt, 2, 3 defa tavuk tercih edilmelidir.

YUMURTAYI UNUTMAYIN

Yumurta kilo vermenize yardımcı olur. Yumurta, proteinin yanı sıra B12 vitamini içerir ve bu sayede vücuttaki yağ yakma hızı artar.

Kahvaltıda yumurta yerseniz daha uzun süre tokluk hissedersiniz. Yumurtayı haşlama, az yağlı menemen ya da omlet şeklinde yiyin.

KARBONHİDRAT SEÇERKEN BİLİNÇLİ DAVRANIN

Rafine şeker içeren besinleri hayatınızdan çıkarmalısınız. Beyaz ekmek yerine çok tahıllı ekmeğe yönelmeli, beyaz pirinç yerine bulguru tercih etmelisiniz.

Kahvaltıda süt ile birlikte yulaf ezmesi ve müsli karışımına biraz meyve ve ceviz fındık ilave etmek iyi bir seçenek olur.

SU İÇERİĞİ YÜKSEK LİFLİ SEBZELERİ SEÇİN

Sebze ve tahıllara beslenmenizde daha fazla yer vermeli, su içeriği yüksek lifli sebzeleri yemelisiniz.

Böylelikle lifli besinler, çiğnemeyi gerektiğinden hem yeme hızınız düşecek, çiğneme ile yemek süreniz uzayacak, aynı zamanda lifli yapıdaki besinlerin sindirimi de uzun olduğundan daha uzun süre kendinizi tok hissedeceksiniz.

C VİTAMİNİ METABOLİZMAYI ÇOK İYİ ÇALIŞTIRIR

Metabolizmanın iyi çalışması için C vitamini yönünden zengin besinleri tercih edin. Portakal, mandalina, greyfurt, kivi, biber, soğan, sarımsak bol miktarda yiyebilirsiniz.

Krom yağ ve karbonhidrat metabolizmasını hızlandırır, bira mayası, karaciğer, sığır eti, tavuk, buğday tohumu ve ıspanak bunun için iyi birer kaynaktır.

DAHA AKTİF OLUN

Gergin insan kilo veremez. Gerginliği atmanın en iyi yolu da spor yapmaktır. Yaptığınız sağlıklı diyet programı içine sporu da koyarsanız daha hızlı kilo verirsiniz.

Her gün 20 dakika olarak başladınız yürüyüşlerin süresini artırarak daha fazla kalori yakabilirsiniz. Düzenli egzersiz vücutta mutluluk hormonunu artırarak bütün yorgunluğunuzu ve isteksizliğinizi ortadan kaldıracaktır.

Şok diyetler, kalorisi çok düşük diyetler ve tek besine dayalı diyetler metabolizmanızın hızını olumsuz yönde etkiler.