Hata
  • Bu görüntünün şablonu uygun değil. Lütfen bir site yöneticisi ile iletişim kurunuz.

Ağrı Kesici Hakkında Yanlış Bilinenler

İngiltere’de yayınlanan Mirror gazetesi, ağrı kesici ilaçları kullanırken yaygın olarak yapılan hataları ve bunun zararlarını uzmanlara sordu. İşte sonuçlar: 

1- Hızlı etki etsin diye iki tane almak 

Ağrı kesiciyi aşırı miktarda kullanmak, ağrıyı dindirmek bir yana birçok zararlı yan etkilere yol açabilir. Doktorunuzun tavsiye ettiği ağrı kesiciyi bünyenize uygun miktarda kullanmayı tercih edin. 

2- “Yanında bir kadeh şaraptan zarar gemez” 

Karaciğer ağrı kesiciden kaynaklanan zararlı kimyasalları vücuttan atmak için çalışırken, bir yandan alkol almak bu organı fazlasıyla zorlar ve bazı durumlarda karaciğerde kalıcı hasara yol açabilir. 

3- Diğer ilaçlarla kullanıldığında etkisine dikkat edilmiyor

Başka ilaç kullanıyorsanız, ağrı kesicinin yol açabileceği yan etkiler hakkında doktor ya da eczacınıza danışmayı unutmayın. Vitamin ve bitkisel ilaçlar dahil olmak üzere kullandığınız her tür ilacı onlara bildirin.

4- Hapı bölerek kullanmak 

Bölmek ilacın dozunu yetersiz hale getirir ve ağrıyı dindirmez.

5- Sersemleten bir ağrı kesiciden sonra araba kullanmak 

Yaygın kullanılan ağrı kesicilerde uyku hali yaratan “codeine” maddesi bulunuyor. Ağrı kesici aldıktan sonra yola çıkmayın. 

6- Eski ağrı kesici biriktirmek

Son kullanma tarihini kontrol edin. İlacı en son 1 yıl önce kullandıysanız yeniden bir doktora danışmalısınız. İlaçlar artık size uygun olmayabilir. 

7- Eşinizin reçeteli ağrı kesicilerini kullanmak

Reçeteli ilaç hastanın kendi özel sağlık durumu, kilosu ve kullandığı diğer ilaçlara göre doktoru tarafından verilir. Eşinizin ilacını kullanmak zararlı yan etkilere yol açabilir, özellikle de kocalarının ilacını kullanan kadınlar için.

8- “Aç ya da tok karnına” uyarısını dikkate almamak

Bu uyarı, ilacın etkisini göstermesi ve acıyı tam olarak dindirmesi için çok büyük bir önem taşıyor. Aç karnına alınması gereken ilaçlar, mide asidiyle aktif hale gelir, tok karnına olanlar midede parçalansın diye bu şekilde alınır. 

9- İstenilen sıklıkta kullanın

Ağrı kesicinin üzerinde günde 4 kez ve düzenli aralıklarla alınması gerektiği yazıryorsa, ilacı bu talimata göre kullanın. 

10- Suyla almamak

Hapı susuz kullandığınızda boğazınıza yapışacaktır. Ağrı kesciyi bir bardak su ile almak ilacın boğazdan rahatça geçmesini sağlayacaktır