Sorunlu Noktaları Hedefleyebilir Misiniz?

Aynanın önünde çıplak durup vücudunda en az bir ya da iki sorunlu nokta bulamayacak bir kişi olduğunu düşünmek zor geliyor. Göbek, sırt ya da kalçadaki o fazla yağların kendi kendine birdenbire yok olmasını herhalde çoğumuz isteriz. Hedeflenen kilo kaybı konusunda çeşitli yolların başarılı olduğu söylenebilir ancak benim sıklıkla karşılaştığım soru daha çok belirli bölgelerdeki yağlardan kurtulmak için özel bir beslenme ya da egzersiz hilelerinin olup olmadığıdır.

Yanıt tek kelimeyle hayır. Vücudunuzdaki bölgeler kendilerini kaplayan yağları ‘sahiplenmez’. Düzenli bir yürüyüş programıyla kilo vermeye başladığınızda, sadece bacaklarınızdan değil tüm vücudunuzdan yağ kaybedersiniz. Günde yüzlerce şınav ya da mekik çekmek kaslı bir göğse veya baklavalı bir karna sahip olmanızı sağlayabilir ancak bunun nedeni sadece göğsünüz ya da karnınızdaki yağları yakmış olmanız değildir. Bu hareketlerle daha fazla kalori yaktığınız ve aslında tüm vücudunuzdaki yağlardan kurtulmaya başladığınız için bu sonucu elde edersiniz.

 

Ancak bu efsanenin devam etmesinin hala bir nedeni var. Herkesin vücudundaki yağ dağılımı kendine hastır. Bazıları birer heybe taşır gibi kalçalarının iki yanında yağlı bölgelere sahipken bazılarının da erimemekte ısrar eden göbek yağları vardır. Bu kişiler kilo verdiğinde, gerçekten de belirli noktalardan inceliyormuş gibi görünebilirler fakat aslında yağ dağılımı bu bölgelerde yoğun olduğu için yağ kaybı da yine bu bölgelerden olmuştur. Kilo verdiklerinde insanların vücudunun nasıl değiştiğine bakarsanız, aslında aynı biçimi koruduklarını sadece bütün olarak küçüldüklerini fark edebilirsiniz.

Söz konusu sorunlu bölgeler olduğunda erkek ve kadınlar farklı problemlerle karşılaşmaktadır. Hormonal farklılıklardan dolayı, en azından menopoz öncesinde kadınların yağları genellikle kalça ve uyluklarda toplanır. Erkekler ise genellikle bel kısmında yağ depolamaya meyillidir. Ayrıca, erkekler kadınlardan daha az yağ depolar. Toplamda daha az yağ depolandığı ve çoğunun da bel bölgesinde olduğu düşünülürse, erkeklerin kadınlara göre çok daha kısa sürede karın kaslarına sahip olması anlaşılabilir. Ancak bu bölgesel zayıflama olarak adlandırılamaz.

Sonuç olarak bu sorunlu bölgelerin görüntüsünü iyileştirmek için belirli bir beslenme düzeni ve egzersiz şarttır. Güç artırıcı antrenmanlarla kaslarınızı geliştirebilir ve bu sayede daha ince görünebilirsiniz. Ancak düzenli aerobik egzersizlerinizi yapmayı ve kalori alımınıza dikkat etmeyi de ihmal etmeyin. Sorunlu noktalarınızın daha az sorunlu hale gelmesi için onları bir yağ tabakası altında gizlemek yerine kaslarınızı geliştirmelisiniz.