Hata
  • Bu görüntünün şablonu uygun değil. Lütfen bir site yöneticisi ile iletişim kurunuz.

Yeni ve Sağlıklı Günlere Doğru

Herbalife Uzmanı Susan Bowerman, Yeni Yıla sağlıklı başlamanız için en çarpıcı ipuçlarını sizlerle paylaşıyor.

İnsanların çoğu belirli bir beslenme düzenine ve egzersiz programına başlamak için Ocak ayını tercih ediyor. Bunun nedenini anlamak da son derece kolay. Yeni Yıl insanlarda yeni bir başlangıç yapma isteği uyandırıyor. Eski yıla veda ederken yıl boyunca neredeyse sınırsız biçimde eriştiğimiz şekerlemelere de bir son veriyoruz. Ancak pek çok kişi bu probleme agresif bir yaklaşım sergiliyor; fazlasıyla sınırlayıcı olan bir beslenme düzeni ya da sadık kalamayacakları egzersiz programları nedeniyle kısa sürede çaba göstermekten vazgeçiyorlar.

 

Belki de yeni yılı bir tür yansıma zamanı olarak görmekte fayda var. Bunu mevcut beslenme düzeninize ve egzersiz alışkanlıklarınıza gerçekçi bir bakış açısı getirme ve ardından da bağlı kalabileceğinizden emin olduğunuz gerçekçi değişiklikler yapma zamanı olarak görebilirsiniz. Ulaşabileceğiniz makul hedefler belirleyerek yaşam tarzınızda daha kalıcı değişimler yaratabilir ve bu sayede uzun vadede başarılı bir kilo kontrolü sağlayabilirsiniz. Yapmak istediğiniz değişimleri öncelik sırasına koyun ve öncelikle daha kolay olanları tamamlamaya çalışın.

  1. Kahvaltı etmekten hoşlanan biri değilseniz, sizi öğle saatine kadar tok tutacak protein bakımından zengin sağlıklı bir öğünle güne başlamak konusunda kendinize söz verin. Meyveyle birlikte biraz beyaz peynir veya yoğurt yiyebilirsiniz. Farklı bir alternatif olarak da, lezzetli bir meyveli protein içeceğini tercih edebilirsiniz. Kahvaltı hazırlamak size zor geliyorsa, bu seçenekler sabah kalktığınızda kolaylıkla hazırlayabileceğiniz seçeneklerdir.
  2. Yemeklerinizi her gün ayaküstü yiyorsanız, haftada birkaç gün öğle yemeğinizi önceden hazırlayıp paketlemeye gayret edin. Haftada bir ya da iki kez evde pişirilmiş bir yemek yemeye çalışın. Bu sayede, kalori alımınız ve porsiyon miktarlarınız konusunda daha fazla kontrol sağlayabilir, hatta paradan da tasarruf edebilirsiniz.
  3. Egzersiz için zaman ayırmak her zaman zor gelir. Ancak kilo kontrolü konusunda egzersizin rolü çok önemlidir. Sizin için en iyisinin ne olduğunu düşünün. Tek başınıza bir yürüyüşü mü, yoksa grup egzersizini mi tercih ediyorsunuz? Sabahları mı yoksa günün ilerleyen saatlerinde mi spor yapmaktan hoşlanıyorsunuz?
  4. Ulaşabileceğiniz ve ölçülebilir bir hedef belirleyin. Bu hedef “Daha fazla egzersiz yapacağım” yerine “Haftada üç kez 30 dakikalık aktif yürüyüşler yapacağım” şeklinde bir hedef ölçülebilir bir hedeftir. Bunun yerine her gün ne kadar yürümek istediğinizi belirleyip, adım ölçer de kullanabilirsiniz. Günlük hedefinize ne kadar yaklaştığınızı görmek için hassas bir ölçüm yapmak gerçekten de motive edici olabilir.
  5. Düzenli yeme alışkanlığı edinin. Daha sağlık bir beslenme düzenine sahip olmak için birkaç basit kuralı uygulayın. Her ana öğün ve ara öğünde tok kalmanıza yardımcı olacak proteinleri almaya özen gösterin. Her ana öğün ve ara öğüne bol miktarda sebze ve meyve dahil edin. Su ve çayla susuz kalmadığınızdan emin olun. Son olarak, yağ ile şeker alımınızı sınırlandırın.