Hata
 • Bu görüntünün şablonu uygun değil. Lütfen bir site yöneticisi ile iletişim kurunuz.

Sağlıklı Beslenme Düzeninizi Bozabilecek 6 Alışkanlık

Kilo kaybı, daha sağlıklı bir beslenme düzeni, daha aktif olma, daha iyi bir vücuda sahip olmak için çalışma. Amacınız ne olursa olsun, en iyi niyetinizle bir şeyler yapmaya çalışıyor olsanız bile yolunuza çıkacak birkaç alışkanlık olacaktır.

Başarı sadece bir hedefe ulaşmak demek değildir, o hedefi sürdürmektir de. İşte size dikkat etmeniz gereken bazı beslenme alışkanlıkları.

 

 1. Egzersiz yapmadan da kilo kontrolü sağlayabileceğinizi düşünüyorsunuz.

  Aşağı kilo kontrolü, aşağı kilo kontrolü ile kurtulduğunuz kiloları geri almamak için düzenli olarak egzersiz yapmalısınız. Egzersiz, kaslarınızı şekillendirerek daha iyi bir vücut şekline sahip olmanıza yardımcı olur, metabolizmanızı destekler ve enerji düzeyinizin dayanıklılığının artmasına yardımcı olur. Ayrıca zihin için de faydalıdır!
 2. Çok fazla kalorili içecekler içiyorsunuz.

  Gazlı içeceklerden uzak durmak harika. Ancak bunların yerine daha fazla meyve suyu da tüketmeyiniz. Meyve sularında da, hemen hemen gazlı içecekler kadar kalori olabilir. Evet, meyve sularında sükrozdan veya yapay tatlandırıcılardan daha iyi olan doğal şeker bulunur. Ancak genelde şeker ilave edildiğinden ve lif olmadığından, her zaman etiketi okuyunuz. Mümkünse suyunu içmektense, meyvenin kendisini yiyiniz.
 3. Tüm yağların kötü olduğunu düşünüyorsunuz.

  Faydalı yağlar esasen yağlı balıklarda, fıstık ve çekirdeklerde bulunan omega-3 ve omega-6 yağ asitleri gibi doymamış olan yağlardır. Yağ, sağlık için gereklidir. Bu yüzden tükettiğiniz doymuş yağ ve transyağ miktarını sınırladığınızdan emin olmanız yeterlidir.
 4. Diyet yaşam şeklidir, geçici bir şey değil.

  Hedeflediğiniz kilonuza ulaştınız veya hedeflerinize eriştiniz diye kilo kontrolü programınızı bırakmanız gerekmez. Başarınızı kutlayın. Ancak eski alışkanlıklarınıza geri dönmeyin. Aşağı kilo kontrolü ile kilolarından kurtulan birçok kişi verdiklerini tekrar geri almaktadır. Siz de bu kişilerden biri olmayın!
 5. Azar azar yemek ve ne zaman duracağını bilmemek.

  Gün boyunca düzenli ve ufak öğünler yemek iyidir. Ancak bunları dengede tuttuğunuzdan ve yediklerinizin takibini yaptığınızdan emin olunuz. Bir yandan çalışırken veya konuşurken, öte yandan kendinizi bir şeylere kaptırıp, yemek çok kolaydır, açlığınız geçtiğinde yemek yemeyi bırakın!
 6. Motivasyonu kaybetmek.

  Beslenme veya egzersiz planınıza bağlı kalmanın önemli bir kısmını motivasyon oluşturur. Etrafınızda sizi destekleyen ve teşvik eden aile bireyleriyle dostlarınız olsun. Bu özellikle sonuçlar yavaşlamaya başladığında önemlidir. Evin çeşitli yerlerine hedeflerinizi hatırlatacak ve bugüne dek ne kadar mesafe katettiğinizi gösteren küçük notlar veya ilham verici fotoğraflar yerleştirin.

Alışkanlıklardan vazgeçmek o alışkanlıklara sahip olmaktan daha kolaydır. Bu nedenle ailenizin ve dostlarınızın motivasyonunuzu kaybetmemenize yardımcı olmasını sağlayın, odaklanın ve güçlü kalın. Sonuçları kısa zamanda göreceksiniz.