Hata
 • Bu görüntünün şablonu uygun değil. Lütfen bir site yöneticisi ile iletişim kurunuz.

Meyve ve Sebzelerden Günde 5-7 Porsiyon Yemenin Sırları

Her gün günde 5-7 porsiyon meyve ve sebze yiyor musunuz? Bırakın yediyi, günde bir veya iki porsiyon yemek bile zor! Peki bunu nasıl başarabiliriz? Ve daha da önemlisi neden bu kadar çok meyve ve sebze yemeliyiz?

Meyve ve sebzeler, sağlıklı kalmak için oldukça önemlidir. Vücudun ihtiyaç duyduğu temel besin maddelerinin de harika birer kaynağıdır. Lif, antioksidan, früktoz (doğal ortamda gelişen meyve şekeri) ile çesitli vitaminler, mineral ve eser elementleri doğal olarak içerirler. Ayrıca yağ oranları da düşüktür.

 

Peki ya meyvedeki şeker?

Meyveler früktoz adı verilen doğal bir şeker içerirler. Ancak bu meyveleri tüketmemenin bir nedeni olamaz. Meyvelerde daha birçok farklı besin maddesi vardır. Bunların sağladığı faydadan, bir parça meyve yiyerek aldığınız şeker nedeniyle vazgeçmeye değmez. Ancak yine de meyve tüketiminize dikkat edin. Günde 2-3 porsiyon meyve ve 4-5 porsiyon sebze tüketmeye çalışın.

Peki, her gün o kadar miktarda meyve ve sebze tüketmenin yolu nedir?

 1. Shake'lerinize ve içeceklerinize lezzet için meyve ekleyebilirsiniz.
 2. Kahvaltıda gevreğinize veya yulafınıza dilimlenmiş meyve ekleyebilirsiniz. Ayrıca tostunuza dilimlenmiş domates veya avokado koyabilirsiniz.
 3. Meyve ve sebzeler sağlıklı atıştırmalıklardır. Atıştırmanız gerektiğinde, bir parça meyve veya havuç/kereviz/biber gibi dilimlenmiş sebze yiyebilirsiniz. (Farklı lezzetler elde etmek için humus veya salsa sosu ekleyebilirsiniz.)
 4. Meyve kaseniz dolu olsun, yine de evinizde veya çantanızda genelde en kolay ulaşabileceğiniz şeyleri atıştırmak istersiniz.
 5. Aksam yemeği, sebze tüketiminizi arttırmanın iyi bir yoludur. Fırına fazladan sebze atıp bir taraftan da onları yemek çok kolaydır.
 6. Yemek pişirirken değişiklikler yapmak, sıkıcılığı önlemek için gereklidir. Her gün yeni bir sey deneyebilirsiniz: rosto, buharda pişirme, kaynar suda pişirme, fırında pişirme gibi.
 7. Her ne kadar tazesi en iyisi olsa da, donmuş ve konserve meyve ve sebzeler de işe yarar. Konserve meyveyi tercih ederseniz, şekerli şurubu olmayanları ve tuz ve şeker miktarı az olanları tercih ediniz.
 8. Bir bardak şeker ilavesiz %100 meyve suyu, bir porsiyona eşdeğerdir.
 9. Kendi yiyeceğiniz sebzeleri yetiştirebilirsiniz. Yiyeceğiniz meyve ve sebzede kendi emeğiniz varsa, tadı her zamankinden daha güzel olacaktır!
 10. Alacağınızı, mevsiminde alın; tadı hem daha iyidir, hem de daha ucuzdur.

Mahallenizdeki pazarınıza, manavınıza veya süpermarketinize gidin. Sağlıklı, lezzetli ve besleyici meyve ve sebzelerle çantanızı doldurun.