Başarılı Kilo Kontrolündeki 10 Sır

Kilo kontrolü ve kilo yönetimi, madalyonun iki ayrı yüzüdür. Esasen, aşağı kilo kontrolüne yardımcı olan alışkanlıklar kilonuzu korumanıza da yardımcı olacaktır. Sonuç itibariyle, vereceğiniz kiloları koruyamadıktan sonra o kiloları vermenin bir anlamı yoktur.

Diyetisyen Susan Bowerman, başarılı aşağı kilo kontrolünün ardındaki sırları bizlerle paylaşıyor.

Başarılı “aşağı kilo kontrolünün” ilk 10 stratejisi:

 1. Kendilerini gerçekten iyi tanırlar.

  Başarının anahtarlarından biri, stres altındayken yemek yemek ya da açlıktan ziyade alışkanlık nedeniyle tabağı silip süpürmek gibi riskli durumlarınızı nasıl yöneteceğinizi öğrenmektir. Başarıyla aşağı kilo kontrolü sağlayanlar, bu gibi durumlara kendilerini uyarlayabilen ve geleceği planlayabilenlerdir - hangi hallerin kendilerini zor duruma sokacaklarını bilirler ve bunlarla başa çıkabilmek için bir yedek planları her zaman vardır.
 2. Bol egzersiz yaparlar.

  Ulusal Kilo Kontrolü Dairesi'ne kaydolanlar egzersiz yoluyla ortalama olarak haftada 2.000 kalori yakmaktadırlar. Bu rakamı, günde 60-90 dakika kadar orta yoğunluktan çok yoğuna kadar egzersiz yaparak elde ederler. En popüler egzersiz, günde ortalama 8-10 km. yapılan yürüyüştür.
 3. Kendilerine hedef belirler ve davranışlarını takip ederler.

  Kaç dakika yürüdüğünüz, kaç kalori aldığınız veya kaç mekik çektiğiniz gibi ölçebileceğiniz hedefler belirlemek faydalıdır, çünkü bu sayede bu hedeflere ulaşıp ulaşamadığınızı takip edebilirsiniz. Başarıyla aşağı kilo kontrolünü sağlayanlar, ne kadar egzersiz yaptıklarını takip ederler ve ilerideki günlerde yiyecekleri öğünleri planlamak için bir günlük tutarak kendilerini planlarlar. Kendi kendini takibe yönelik bu stratejiler kritik bir öneme sahiptir ve davranış değişiklikleri konusunda gereken geri bildirimleri sağlarlar.
 4. Düzenli ve sık yemek yerler.

  Birçok insanın kilo problemi olmasının nedeni düzenli yemek yememesidir. Başarılı Başarıyla aşağı kilo kontrolünü sağlayanlar düzenli aralıklarda yemek yemenin ve sadece acıktıklarında atıştırmanın başarılarının anahtarları olduğunu belirtmektedirler. Öğün kaçırmak genelde ters teper ve yemek saatlerinin düzenli olması da yemek yemeden uzun zaman geçirmemeniz ve bu sayede de atıştırmalara ya da büyük porsiyonlara ihtiyaç duymamanız anlamına gelir.
 5. Az yağlı ve besleyici bir diyetleri vardır.

  Bol miktarda protein, meyve, sebze ve tam tahıllı gıdalardan oluşan kaliteli bir diyet, insanın tok kalmasını sağlar. Meyveler, sebzeler ve tam tahıllı gıdalar doyurucudur ve fazla kalori içermezler. Yeterli miktarda protein tüketmek ise önemlidir. Çünkü protein oldukça tok tutucu olup, öğün aralarında atıştırmayı sınırlar.
 6. Porsiyonlarını kontrol altında tutarlar.

  'Tıka basa doydum' yerine 'Artık aç değilim' şeklinde hissetmenizi ne kadarlık bir porsiyonun sağlayacağını bilmek, yiyeceğiniz yemeğin miktarını belirlemenize yardımcı olabilir. Porsiyonlarınızı kontrol altında tutmak için daha küçük tabakları kullanmak, yemeğinizi mutfaktan almak (masadan servis yapmak yerine) ve protein shake'i gibi öğün yerine geçen ürünleri kullanmak gibi stratejilerden faydalanabilirsiniz.
 7. Stres yönetimini uygularlar.

  Stres yönetimini uygulayan insanlar stres altındayken yemek yemek gibi kötü alışkanlıkların nasıl üstesinden gelineceğini bilirler.
 8. Davranışlarını düzeltirler.

  Kilolarını başarılı bir şekilde kontrol etmiş birçok insan, kilo kontrolü hakkındaki düşüncelerini değiştirmek zorunda kaldıklarını söylemektedir. Bazıları, şişman olmanın genlerinden kaynaklandığını ya da geçmişte hiç başarılı olamadıkları için artık kilo veremeyeceklerini düşünmüştür. Ama sonunda sorunu, bir dizi küçük adım atarak ve yaşamları boyunca sağlıklı yaşam tarzına bağlı kalmayı taahhüt ederek çözmüşlerdir.
 9. Bir plan belirleyip ona bağlı kalırlar.

  Genelde nasıl yemek yediğinize ve ne sıklıkla egzersiz yaptığınıza yönelik bir rutine sahip olduktan sonra bu rutine her gün bağlı kalmayı öğrenin. Kilolarını kontrol eden ve bu hallerini sürdürmede de başarılı olanlar, tatilde ya da dışarıda yemek yiyor olsalar da, bu rutine bağlı kalanlardır. İsterseniz de yemeklerinizi evde hazırlayarak ne yediğinizi daha iyi kontrol edebildiğiniz için dışarıda daha az yemek yiyebilirsiniz.
 10. Çevrelerini kontrol etmeyi öğrenmişlerdir.

  Başarılı Başarıyla aşağı kilo kontrolünü sağlayanlar, kendilerine sorun çıkartma olasılığı bulunan durumları nasıl kontrol edeceklerini öğrenen kişilerdir. Evdeki buzdolabında, restoranlarda, iş yerinde veya bakkalda bulunan gıdaların hepsi, kontrol edilebilecek ortamlardır. Çevrenizdeki gıdaları kontrol edebilmek için evinizde 'güvenli' yiyecekler bulundurun. İstediğiniz yemekleri yiyebileceğinizi bildiğiniz restoranları seçin, işe sizin için uygun yemekleri getirin ve süpermarkete gitmeden önce bir alışveriş listesi hazırlayın.