Hata
  • Bu görüntünün şablonu uygun değil. Lütfen bir site yöneticisi ile iletişim kurunuz.

Ruh Halinizi Geliştirecek Gıdalar

"Ne yiyorsanız osunuz". Genelde bu deyişi, vücut ağırlığınızla ilgili olarak söyleriz ama yediklerinizin ruh halinizi de etkilediğini biliyor muydunuz?

Her gün işin, insanların ve hatta ailenin neden olduğu stresli yaşamın güçlüklerine maruz kalırız! Stres ruh halimizi etkiler. Kendimizi sanki farklı yönlere doğru çekiştiriliyor gibi hissederiz ve genelde de sağlıksız hazır gıdalara yöneliriz.

Stres ile mücadele etmenin ve ruh halini iyileştirmenin en iyi yollarından biri enerji düzeyinizi dengeli ve zihninizi de pozitif tutmaktır. Sağlıklı bir diyet de buna yardımcı olur.

 

Nasıl mı?

İyi yöntemlerden biri, vücudun yavaşça özümsediği yiyecekleri yemektir. Çünkü bu yiyecekler kan şekeri düzeyinizin dengeli tutulmasına yardımcı olduğu gibi ruh halinizin de dengeli kalmasına yardımcı olabilir.

Yavaş sindirilen gıdalar arasında müsli, yulaf lapası, kahverengi pirinç, humus ve mercimek gibi tam tahıllı gıdalar yer alır. Kompleks karbonhidratları (tam tahıllı gıdalar) yağsız proteinle birlikte yemeyi deneyin.

Nelerden kaçınılmalı?

Beyaz ekmek, şeker ve yağ ve tuz oranı yüksek gıdalar çabuk özümsenir. Bu gıdaları tüketmenizi takip eden bir saat içinde kan şekeri düzeyinizin yükselmesine neden olur. Hemen ardından da enerjide ani bir düşüş yaşanır.

Enerjinizin düşmesinin ardından kendinizi yorgun ve tekrar aç hissettiğinizden çikolata ya da bisküvi gibi kolayca yenebilecek bir atıştırma ararsınız. Sonunda da yeniden kan şekerinizin yükselip düşmesine neden olursunuz.

İyi haber ise:

Sağlıklı ve dengeli öğünler tüketerek, sadece ruh halinizi kontrol altında tutmakla kalmayıp kilonuzu da yönetirsiniz. Bu da işin güzel yanı!