Hata
 • Bu görüntünün şablonu uygun değil. Lütfen bir site yöneticisi ile iletişim kurunuz.

Duygusal Yemek Yemenin Üstesinden Nasıl Gelinir?

Midenizi mi, yoksa duygularınızı mı besliyorsunuz? Genelde cevap, 'Her ikisi' şeklindedir. Vücudumuza ihtiyacı olan yakıtı vermek için yemek yeriz. Ama bazen de duygularımızı tatmin etmek için yemek yiyebiliriz. Mutlu, üzgün ya da sıkıntılı olduğumuz zamanlar, belirli yiyecekleri tüketiriz. Ama bu zamanlarda fiziksel açlık haricindeki bir nedenle birşeyler yediğimizde, bunun adı duygusal yemek yemedir.

Gerçekten aç olmadığımızda bir şeyler yemek, kilo kontrolü programınızı kolayca mahvedebilecek gereksiz kalorileri (ve kiloları!) almanın en kolay yoludur.

Peki duygusal yemek yemenin üstesinden nasıl gelebilirsiniz? Önce aradaki farkı ayırt edin ve ardından yönetin.

 

Farkı tanıma:

 1. Duygusal yemek yeme isteği bir anda ortaya çıkarken, fiziksel açlık ise kademe kademe ortaya çıkar.
 2. Tok olsanız bile, sebep bir duygunun tatmin edilmesi ise muhtemelen yemek yemeye devam edersiniz.
 3. Karnınız gurulduyorsa, midenizdeki boşluğu doldurmak için hemen hemen herşeyi yersiniz. Dondurma, çikolata veya cips gibi bir yiyeceğe arzu duyuyorsanız, muhtemelen yemek yeme hissi nedeniyle yiyorsunuzdur.
 4. Duygusal yeme halinde açlık çektiğiniz yiyeceği hemen tüketmek istersiniz, fiziksel açlıkta ise bu istek bekleyebilir.
 5. Duygusal yemenin ardından suçluluk duygusu hissedebilirsiniz, ama fiziksel açlıkta bunu hissetmezsiniz.

Duygusal yemek yemeyi yönetme

 1. Duygusal yemek yeme isteğinize hangi duyguların neden olduğunu fark edip edemeyeceğinize bakınız.
 2. Başka bir şeyle meşgul olarak yemeyi istediğiniz şeyi düşünmeyin. Mesela bir yürüyüşe çıkın, ev işleriyle uğraşın veya bir arkadaşınızla konuşun.
 3. Sağlıklı alternatif olabilecek bir yiyecek bulun, böylece yeme hissi duyduğunuzda sağlıksız olmayan bir şeyler yiyebilirsiniz.
 4.   Diyetteyseniz, sağlıksız tüm gıdalardan vazgeçmek yarardan çok zarar getirebilir. Örneğin, çikolata olmadan yaşayamıyorsanız, isteklerinizi tamamen reddetmeyin. Küçük bir porsiyon yiyip kalanını kaldırın. Önemli olan herşeyi kararında yapmaktır, hiç yapmamak değil.
 5.   Bazen sadece tatmak istersiniz. Bu durumda birkaç küçük ısırık almayı deneyin. Paketin tamamını bitirmenin ardından duyacağınız suçluluk duygusu yerine, kendini tatmin duygusunu hissedersiniz!

Duygusal bir nedenle yediğinizin farkına vardığınızda seçtiğiniz yiyecek ne olursa olsun, yediğinizi kontrol etmeyi ve kararında bırakmayı unutmayın.