Kış Sağlığı

Mevsimlerin değişmesiyle beraber hava serinlerken uzun yaz akşamları da sona erer; daha kısa günler ve daha soğuk hava hem fiziksel hem de duygusal sağlığınızı önemli ölçüde etkileyebilir. Soğuk kış mevsimi boyunca sizi mutlu, sağlıklı tutacak ve motivasyonunuzu koruyacak ipuçlarımızı uygulayın!

 

Uyuyun

Uzun kış geceleri uykunuzu almak için iyi bir fırsat olabilir. Çoğumuz bir gecede önerilen 7-9 saatlik uykuyu alamıyoruz. Daha karanlık ve daha kısa akşamları değerlendirin ve erkenden yatın. Uyku, ruh halinizi ve günlük işlerinizi sürdürme becerinizi büyük ölçüde etkileyebilir. Aynı zamanda sağlığınız açısından da son derece önemlidir.

Isınmak için yiyin

Kalın kışlık giysiler giymek vücudunuzu sıcak tutmanın yollarından biridir. Bazı yiyecekler de vücudumuzu içerden ısıtmamıza yardımcı olur. Hava soğuk olduğunda doğal olarak sıcak çorba ve içeceklere yöneliriz, bazı yiyecekler diğerlerine göre daha fazla ısı sağlamaktadır. Zencefil, kırmızıbiber, biber ve sarımsak gibi keskin tatlı yiyecekler kan dolaşımına yardımcı olur ve ısı verir. Yılın bu zamanında öksürük ve soğuk algınlığı salgını olabilir. Bu nedenle bolca yeşil yapraklı sebze ve portakal, greyfurt, çilek ve domates gibi C vitamini deposu meyveler tüketerek bağışıklık sisteminizi sağlam tutmanızda fayda vardır.

Açık havaya çıkın

Kış aylarında eve kapanmak çok kolay gelir ama sağlıklı dişler ve kemikler için gerekli olan D vitamini güneşten almak amacıyla her gün dışarı çıkmak sağlığımızı korumamız açısından büyük önem taşır. Hava güneşli olmasa bile vücudunuz cildinize gelen güneş ışığından gereken vitamini alabilir; her gün kısa bir yürüyüşe çıkmak D vitamini seviyenizi korumanıza yardımcı olacaktır.

Soğuktan korunun

Kışın soğuk havasının yanı sıra evlerdeki merkezi ısıtma, cildinizin önemli ölçüde donuklaşmasına yol açabilir; kalın giysilerin altında gizlenme şansınız var diye cildinizi ihmal etmeyin. Kurumuş ve pul pul dökülen cildinizi öncelikle ölü hücrelerden arındırın ve güçlü bir nemlendirici uygulayın. Dışarıda hava soğukken güneşin verebileceği hasarı hesaba katmak size garip gelse de, UV ışınlarının bulutlu günlerde bile cildinize zarar verebileceğini unutmayın. Bu yüzden, cildinizi korumak ve kırışıklıkları önlemek için güneş koruma faktörlü bir nemlendirici kullanın.

Hareket edin

Dışarıda hava soğuk diye egzersiz alışkanlığınızdan vazgeçmeniz gerekmez. Sıkı giyinerek aktif bir yürüyüş veya koşu yapabilirsiniz. Soğuk hava sayesinde vücudunuz ısınmak için daha fazla kalori harcayacaktır. Hava rüzgârlı, yağmurlu ya da karlıyken dışarı çıkmak istemiyorsanız, hava koşullarının egzersiz programınızı etkilemesine izin vermeyin. Bir egzersiz DVD’si veya video oyunlarıyla da evde formunuzu korumaya devam edebilirsiniz.