Hata
  • Bu görüntünün şablonu uygun değil. Lütfen bir site yöneticisi ile iletişim kurunuz.

Doğru Yiyin Rahat Uyuyun

İyi bir gece uykusu, en kolay ve en doğal alışkanlıklarınızdan biri olmalıdır. Ancak yoğun geçen hayatlar ve koşuşturma dolu programlar nedeniyle, düzgün yemek yiyemediğimiz gibi kötü yemek alışkanlıklarımız da kaliteli bir uyku uyumamızı engelleyebilmektedir

Luigi Gratton, iyi bir gece uykusu için iyi beslenme ile ilgili ipuçlarini bizlerle paylaşıyor.

"Yoğun olduğumuzda, gün içinde yememiz gerekenden daha az, akşamları ise ihtiyacımız olandan fazlasını yeme eğilimi gösteriyoruz. Bu yapmamız gerekenin tam tersi" diyor Herbalife'da Beslenme Eğitiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı görevini yürüten ve tıp alanında doktora sahibi olan Luigi Gratton.

 

Gratton, belirli gıdaların uyku düzenimizi nasıl etkilediğinden haberdar olmamızı da öneriyor. Protein açısından zengin gıdalar beyinde bizi uyanık tutan kimyasalların üretimini uyarır. Oysa yatmadan hemen önce yenilen ağır yemekler ise, tüm gece boyunca uyanık kalmanıza neden olacaktır. Ayrıca bu tarz ağır akşam yemekleri sindirim sorunlarına ve mide ekşimelerine yol açabiliyorlar.

Düşük yağlı ve karbonhidrat açısından zengin gıdalarsa, daha çabuk sindirilirken, rahatlamaya ve kolay uyumaya yardımcı olan farklı beyin kimyasallarının üretimini uyarıyor. Bu yüzden en iyi seçim, kahvaltı ve öğlen yemeklerinde proteini bol gıdalar yiyerek gün boyunca zinde ve uyanık kalmaktır. Karbonhidratları ise, akşam yemeğine saklamaktır.

Siz de birçok kişi gibi kahve tutkunuysanız, kafeinin bir uyarıcı olduğunu ve yatmadan önce içilen bir bardak kahvenin mantikli bir seçim olmayacağını unutmayınız. Hem kafein hem de alkol normal uyku düzenlerini bozabilir. Belki kısa sürede uykuya dalabilirsiniz. Ancak uykunuz uzun sürmeyecektir. Bu da uykunun en derin ve en dinlendirici aşamasına geçmenizi engeller. Bu yüzden sekiz saat uyusanız bile sabah kendinizi uykulu hissedersiniz. Ayrıca hem kafein hem de alkol bir tür idrar söktürücü vazifesi gördüğünden, sabahları yataktan dolu bir idrar torbasıyla kalkma olasılığınız da yüksektir.

Yatmadan önce birşeyler atıştırmak ya da atıştırmamak tamamen akşam ne yediğinize bağlıdır. Akşam yemeğinde az ve hafif (veya erken yenmişse) yediyseniz, uyumanıza yardımcı olacağını ve birkaç ekstra kaloriyi kaldırabileceginizi düşünüyorsanız, hafif bir atıştırma uygundur. Kalsiyum kasların rahatlamasına yardımcı olduğundan, süt ve yoğurt gibi kalsiyum açısından zengin gıdalar iyi birer seçimdir.

İyi bir gece uykusu için iyi beslenme:

  • Salata, sebze, meyve, tam tahıl ve tohumlu gıdalara odaklanmış hafif bir aksam yemeği yiyebilirsiniz.
  • Mesela bir tabak mercimek çorbası ve yanında salata ile tatlı olarak meyve tercih edebilirsiniz.
  • Kafeinin uyanık kalmanıza neden oldugunu biliyorsanız, yatmadan 6-8 saat öncesine dek kafeinli içeceklerden kaçınınız.
  • Uykunuzun bölünmemesi için alkol tüketiminizi orta seviyede tutunuz.
  • Sıvıları gün içinde tüketiniz ve akşam yemeğinden sonra sıvı almayınız. Yatmadan önce, ilaç içmeniz gerekiyorsa, sadece çok az su içiniz.
  • Yatmadan önce birşeyler atıştırmayı seviyorsanız, kasların gevşemesine neden olan kalsiyumlu gıdaları seçiniz.
  • Bir bardak ılık süt her yaştan insan için uykusuzluğun dermanıdır.