Diyeti Bırakın

Neredeyse her ay yeni bir diyet, mucizevi bir kilo kontrol planı sunuluyor ve bu plan inanılmaz hızlı sonuç vermesi nedeniyle büyük övgüler alıyor. İngiltere’de* 4 kadından 1’i ve 4 erkekten 1’i obez olarak tanımlanırken ve bu sözde mucizevi diyetleri uygulayan sıska ünlüler varken hepimizin kilo kontrolü çözümleri arıyor olması şaşırtıcı değil. Moda olan diyetler uzun süreli çözümler üretmiyor olsa da en popüler diyetlerin 5’ine burada göz atacak ve neden her zaman başarılı olamadıklarını göreceğiz.

Lahana çorbası diyeti

Ne gerektiriyor:Lahana çorbası dışında hiçbir şey yememek.
Neden işe yaramıyor: Tek gıda ile beslenerek vücudumuzun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri alamayacağımız gerçeğinin yanı sıra, her gün tüm gün boyunca aynı şeyi yemek oldukça sıkıcı hale de gelebilir. Bunu sürdürmek zordur. Çünkü yiyebileceğiniz tek şey lahanadır! Lahana sağlıklı bir yiyecek olabilir ama vücudunuzun işlevlerini düzgün biçimde yerine getirebilmesi için gereken protein, sağlıklı yağlar ve B vitaminlerini sağlayamaz. Bu planın yan etkileri arasında protein eksikliğinden dolayı bitkinlik ve sersemlik hissi ile mide gazı oluşumu sayılabilir.

Atkins diyeti

Ne gerektiriyor: Bu diyetin temel prensibi, vücudun enerji üretimi için glikoz tüketmesi yerine vücut yağlarını yaktığı ketoz adı verilen bir sürece girmesi için karbonhidratların kesilmesidir.
Neden işe yaramıyor: Bu planı uygulayanlar ilk aşamada ciddi ölçüde bir aşağıya doğru bir kilo kontrolü yaşayacaktır. Ancak bunun çoğunu su oluşturmaktadır ve diyet bırakıldığı anda hızla geri alınacaktır. Uzun süreli ketoz sonucunda kas kaybı görülebilir. Çünkü kaslar yağlara oranla daha fazla kalori harcar ve uzun vadede bu durum metabolizmanız için sağlıklı değildir. Bu plana göre istediğiniz kadar protein ve yağ almanız mümkündür. Ancak yüksek miktarda doymuş yağ tüketiminin kalp sağlığınıza ve kolesterol düzeylerinize etkisi büyüktür. Bunun sonucunda da kalp hastalığı ve kalp krizi riski ortaya çıkmaktadır.

Akçaağaç şurubu diyeti veya detoks diyeti olarak da bilinen limonata diyeti

Ne gerektiriyor: Akçaağaç şurubu, Arnavut biberi, limon suyu ve sudan oluşan karışımdan 6-9 bardak içerek günde toplam 600 kalori almak.
Neden işe yaramıyor: Sadece sıvı alarak vücudunuzu günde sadece 600 kaloriyle aç bırakmak şüphesiz kilonuzda aşağı kontrole neden olacaktır. Ancak bunun yanı sıra normal işlevlerinizi yerine getirme becerinizi de kaybetmiş olursunuz. Baş ağrısı, açlık ve sersemlik hissi, ishal gibi yan etkiler görebilirsiniz. Bu beslenme düzeninin herhangi bir besleyiciliği, protein ya da lif desteği bulunmadığından, sürdürülebilir bir çözüm olarak düşünülemez.

Greyfurt diyeti

Ne gerektiriyor: Bu, her öğünde greyfurt yenilen ve greyfurt suyu içilen düşük kalorili (günde yaklaşık 800 kalori), düşük karbonhidratlı ve yüksek proteinli bir plandır. Burada önerilen teori, proteinle birlikte tüketildiğinde greyfurtta bulunan bir çeşit enzimin yağ yakımına ve kilo kontrolüne etki etmesidir.
Neden işe yaramıyor: Greyfurt Glisemik İndeks açısından düşük, lif açısından zengin bir besleyici özelliğe sahip olduğu için daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olabilir. Ancak greyfurtun yağ yakımı ve kilo kontrolüne katkıda bulunduğuna dair herhangi bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Bu plan hızlı kilo kontrolü için tasarlanmıştır. Fakat aşağı doğru sağlanan kiloların çoğu sıvı kaybından ibaret olacaktır. Bu plan kalori sınırlandırması temeline dayandığından aslında greyfurtla pek ilgisi yoktur. Uzun vadede herhangi bir koruma programı bulunmamaktadır. Günde 800 kalori alımı uzun süre için mümkün olmadığından, planı uygulamayı bırakıp normal beslenme düzenine dönüldüğünde aşağıya doğru kontrol edilen kilolar geri dönecektir.

Bebek maması diyeti

Ne gerektiriyor: Ev yapımı veya hazır bebek mamalarından günde 14 porsiyon yemek.
Neden işe yaramıyor: Her ne kadar bol miktarda meyve ve sebzenin düzenli tüketimi kilo kontrolü açısından etkili olsa da bunu bebek mamasına başvurmadan da yapmak mümkündür. Birkaç gün için değişik gelebilir ama uzun vadede lapaya benzeyen bir yiyecekle beslenmek pek eğlenceli olmayabilir. Canınız “gerçek yiyecekleri” çekmeye başlayabilir.

Hepimiz hızlı bir çözüm arıyor olsak da mucizevi kilo kontrolü planı diye bir şey yoktur. Ancak son moda diyetlerin aksine uzun vadede kalıcı sonuçlar elde etmenizi garantiler.

*Rakamlar Patient UK’den alınmıştır.