Hata
 • Bu görüntünün şablonu uygun değil. Lütfen bir site yöneticisi ile iletişim kurunuz.

Enerji Veren Gıdalar

Sabahları yataktan kalkmakta zorlanmak, sabah kahvenizi içmeden kendinize gelememek, öğleden sonra enerjinizin aniden düşmesiyle gün boyu enerjinizi korumak için şekerli atıştırmalıklara ve içeceklere yönelmek… Size tanıdık geliyor mu? Artık her zamankinden daha yoğunuz. Bizler her şeyi bir arada yapan bir nesiliz: iş, ev hayatı, ilişkiler, aile ve sosyal aktiviteler… Yorgun hissetmemize şaşmamak gerek! Yenilenmiş ve enerjik hissetmek için iyi bir gece uykusu yeterli değildir. Yediklerimiz de vücudumuz üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Doğru yiyecekleri seçerek gün boyunca enerji düzeyimizi büyük ölçüde etkileyebiliriz ancak kendimize bakmak günlük akış içinde genellikle aklımıza son gelen şey olur. Çikolata, gazlı içecekler ve kafein gibi sağlıksız ancak hızla tüketilebilen yiyecekler yerine doğal bir enerji artışı sağlayan yiyecekleri tercih etmek enerjimizi artırmanın en kolay yoludur!

 

Enerji veren 10 gıda.

 • Yulaf– Yulaf kalsiyum, potasyum ve magnezyum ile enerjiyi artıran B vitaminleri açısından zengindir. Magnezyum, yediğimiz yiyecekleri enerjiye dönüştürmek konusunda büyük rol oynar. Beslenme düzeninizde yeterli miktarda magnezyum yer almaması, enerjinizin düşmesine neden olabilir. Yulaf, Glisemik İndeks açısından da düşüktür. Bu nedenle, vücudunuza sürekli enerji temini sağlar. Sağlıklı bir kahvaltı veya atıştırmalık için müsli, yulaf lapası veya yulaf kurabiyesini deneyin.
 • Kabuklu yemişler – Protein, vitamin, mineral ve iyi yağ deposu olan kabuklu yemişler, enerjiniz düştüğünde başvurabileceğiniz lezzetli atıştırmalıklardır. Badem, enerji seviyesini yükselten mineraller olan magnezyum ve kalsiyum içerir. Ceviz ise potasyum, çinko ve enerji verici demir açısından zengindir. Fıstık, vücudun gıdalardaki protein ve karbonhidratlardan alınan enerjiyi kullanması ve depolamasına yardımcı olan iyi bir B6 vitamini kaynağıdır. Hangisini tercih ederseniz edin, kabuklu yemişlerin kalori ve yağ oranı yüksek olduğundan tükettiğiniz miktara dikkat etmelisiniz. Küçük bir avuç dolusu ya da iki yemek kaşığı kadar bir miktar, kabuklu yemişler için ideal miktar olarak düşünülebilir.
 • Meyveler– C vitamini, antioksidan ve lif deposu meyveler, enerji verici atıştırmalık olarak tüketilebilirler. C vitamini, vücudunuzun enerji üretimi için yağ yakmasına yardımcı bir molekül olan karnitin üretimi açısından son derece önemlidir. C vitamini yetersizliği hem halsiz hissetmenize, hem de vücudunuzun kaslarda yakmadığı yağları depolamasına neden olur. Portakal ve diğer turunçgiller C vitamini deposudur. Muz da zengin bir karbonhidrat kaynağı olduğundan iyi bir seçimdir. Çünkü karbonhidrat, vücudun tercih ettiği enerji yakıtıdır. Muz aynı zamanda vücudun büyümesi ve korunması için gereken potasyum açısından da zengindir. Kötü meyve olarak nitelendirilebilecek herhangi bir meyve yoktur. Bu nedenle, farklı meyvelerden oluşan ve besleyici özelliği yüksek bir beslenme düzenini benimseyin.
 • Sebzeler– Annelerimiz her zaman “yeşillikleri bitir, çok faydalı” derdi ve yanılmıyorlardı! Demir bakımından zengin brokoli ve ıspanak enerji için önemli mineraller içerir. Kuşkonmaz ve brüksel lahanası, hem yüksek enerji veren yiyecekler hem de vücudunuzun ihtiyaç duyduğu başlıca vitamin ve mineraller açısından zengin seçeneklerdir. Tatlı patates de enerji için gereken karbonhidratı, A ve C vitaminini bol miktarda içermektedir.
 • Tam tahıllar – Beyaz pirinç, ekmek ve makarna yerine bunların tam tahıllı çeşitlerini tüketmek kan şekeri düzeylerinizin stabilize edilmesine yardımcı olur. İşlenmiş karbonhidratlar çok düşük miktarda lif içerir. Çok fazla işlemden geçirilmiştir. İşleme tabi tutulmamış karbonhidratlar ise karbonhidratlardan alınan şekerin salınma hızını düşüren lifler açısından zengindir. Dolayısıyla bu tip karbonhidratlar ani açlık krizlerine ve kan şekeriyle enerji düzeylerinin dengesizliğine neden olmazlar. Lif, midenizde genişlediği için daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Esmer pirinç ve tam tahıllı ekmek ise vücudun gıdalardaki enerji verici besleyicileri almasını kolaylaştıran iyi bir Pantotenik asit (daha çok B5 vitamini olarak bilinir) kaynağıdır.
 • Balık– Balık, pek çok vitamin ve mineralin yanı sıra önemli bir protein kaynağıdır. Somon, uskumru, alabalık, ton ve sardalye gibi yağlı balıkların hepsi B6 vitamini, Niasin (B3) ve B12 vitaminleri açısından zengindir. Bu vitaminler yiyecekleri enerjiye dönüştürme konusunda önemli rol oynar. Balık, aynı zamanda enerji üretiminde etkili bir mineral olan magnezyum bakımından da zengin bir gıdadır. Yağlı balıklarda kalp için faydalı olan sağlıklı omega-3 yağları da bulunmaktadır.
 • Yağsız kırmızı et – Kırmızı et bazen kötü eleştirilere maruz kalsa da, aslında yağsız kırmızı et yemek vücudumuzun protein ve demir seviyelerinin artmasına yardımcı olur. Hem protein hem de demir enerji açısından son derece önemlidir. Demirin düşük seviyede olması demirden kaynaklanan anemiye yol açabilir. Bunun başlıca belirtileri yorgunluk, halsizlik ve enerji düşüklüğüdür. Yediğimiz yiyeceklerdeki enerjiyi almamızda etkili olan B12 vitamini de ette bol miktarda bulunur.
 • Fasulye ve mercimekler – Fasulye ve mercimeklerin enerji salımı düşük hızdadır. İçerdikleri lifler sayesinde sindirimi yavaşlatarak daha dengeli bir enerji akışı sağlarlar. Barbunya, mercimek ve kuru fasulye enerji düzeylerini korumaya yardımcı bir mineral olan demir açısından zengindir. Fasulye ve mercimekler, acılı yemeklerden çorba ve salatalara kadar çeşitli yemeklerde kullanabileceğiniz tokluk verici özelliğe sahip yiyeceklerdir.
 • Yumurta– Vücudumuzun yapı taşları olan 9 gerekli amino asidin tamamını içerdiğinden tam protein olarak nitelendirilebilecek, sayılı gıdadan biridir. Bu amino asitler, yeni kas oluşumu ve hasarlı dokuların onarımı için son derece önemlidir. Zengin bir protein kaynağı olan yumurta enerji artışı sağlar ve enerji salımı daha yavaş olduğundan daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur.
 • Sarımsak– Çok fazla sarımsak yemek, kokusundan dolayı insanların sizden uzak durmasına neden olabilir. Ancak sağlık açısından sağladığı faydalar yüzyıllardır bilinmektedir. Bu güçlü bitki, yorgunluğun azalmasında ve enerjinin yükselmesinde etkili olur. Aynı zamanda kalp sağlığı ve kan şekerini düzenleme açısından da önemli rol oynar. Ve belki hepsinden de önemlisi, yemeklerinize müthiş bir lezzet katar!