Hata
  • Bu görüntünün şablonu uygun değil. Lütfen bir site yöneticisi ile iletişim kurunuz.

Yo Yo Diyet Döngüsünü Kırmak

Uzun süreli hastalarımdan biri 75 kilo verdi. Sizler “Oooo, çok fazla kilo vermiş” ya da “Bunu nasıl başardı?” diye düşünmeden önce bunu bir seferde vermediğini belirtmemde fayda var. Aslına bakarsanız, aynı 15 kiloyu beş kez verdi demek daha doğru olur. Kendisi tipik bir “yo-yo diyeti kurbanı”. Yani kilosu sürekli olarak yukarı ve aşağı doğru oynuyor ve uzun süre boyunca nadiren kilosunu koruyabiliyor. İnsanlar sadık kalmakta zorlanabilecekleri kilo verme programlarını uyguladığında, uzun dönemde sürekli olarak kilo alıp verdikleri görülmüştür. Herhangi bir diyet programı düşüşe geçtiğinde, eski alışkanlıklara geri dönülmekte, bunlarla birlikte verilen kilolar da geri alınmakta ve tüm süreç en baştan başlamaktadır.

 

Kilonuzu kontrol altına almak için hevesli ve azimli olmanın elbette bir sakıncası yok. Hedefinize ulaşmak için gereken istek ve motivasyona sahip olmak yolun yarısına gelmek demektir. Ancak bunu çok fazla ve çok hızlı bir şekilde yapmaya çalışmak sizi başarısızlığa sürükleyecektir. Bir seferde ne kadar değişiklik elde edebileceğiniz konusunda gerçekçi olun ve bu değişimlerim ne kadar kilo kaybına neden olabileceğini kabullenin.

İlerlemenizin kaydını tutmak programa sadık kalmanızı sağlayacak denenmiş ve kanıtlanmış bir stratejidir. Destek almanızın da yardımı olacaktır. Egzersizleri arkadaşlarınızla birlikte yapmak çok daha eğlenceli olabilir. Bunun yanı sıra online gruplar aracılığıyla da destek alabilirsiniz. Son olarak da esnek olmayı ve hatalarınızdan ders çıkarmayı unutmayın. Denediğiniz yeni bir egzersiz programı ya da yeni bir yiyecek hoşunuza gitmediyse, başka bir şey deneyin. Hedefiniz olabildiğince hızlı bir biçimde verebileceğiniz tüm fazla kiloları vermek değildir; fazla kilolarınızdan kurtulup sağlıklı kilonuzu korumak için gereken sağlıklı bir yeme ve egzersiz alışkanlığı edinmek istiyorsunuz.

Yo-yo çıkmazından kurtulmanın en iyi yolu davranışlarınızı değiştirmektir. Daha küçük porsiyonlarla daha sık yemek. Her öğün ve her atıştırmalığınıza açlıkla mücadele etmenizi kolaylaştıracak proteinleri eklemek. Önceden plan yapmak, ilerlemenizi takip etmek ve destek almak başarınızın anahtarları olacaktır. Bitiş çizgisine hızlı bir deparla varıp ters yönde aynı hızla geri dönmek sizi hiçbir yere ulaştıramaz. Başarılı bir kilo kontrolü hedefine ulaşmak için yavaş ve emin adımlarla ilerlemelisiniz.