Hata
  • Bu görüntünün şablonu uygun değil. Lütfen bir site yöneticisi ile iletişim kurunuz.

İlk Regl

Ben ne zaman regl olacağım? Özel günler lafını duyduğundan beri merak ediyorsun değil mi, acaba ben ne zaman bu dünyaya adım atacağım diye? Kızların büyük kısmı bu tecrübeyi ilk defa 11–14 yaş arasında yaşarlar. Ancak bu şart değildir. 8 ile 17 yaş arasında herhangi bir zamanda sen de özel günlerini yaşamaya başlayabilirsin. 

Tarih yaklaştıkça vücudun sana bazı sinyaller verebilir. 

 

• Göğüslerin büyümesi: İlk işaret göğüslerinin büyümeye başlamasıdır. Göğüslerinin son ölçüsüne ulaşması 3–4 seneyi bulabilir. Genellikle göğüsler büyümeye başladıktan 2–3 yıl sonra kızlar ilk defa regl olurlar. 
• Tüylenme: Göğüslerin oluşmaya başlaması ile birlikte vücudun çeşitli yerlerinde tüylenme başlar. Önceleri ince telli ve yumuşak olan tüyler zamanla sertleşir. Tüylenmenin başlamasını takip eden 1–2 yıl içinde regl başlar. 
• Akıntı: En büyük işaret budur. Regl olmadan önce vajinal akıntın olacak. Beyaz ya da sarımsı olabilir. Dilersen akıntın için Orkid’in petlerinden sana uygun olanları kullanabilirsin. Akıntının başlamasından yaklaşık 6–12 ay sonra (bazen 18 ay da olabilir) özel günlerin başlayacak demektir.
Ne zaman regl olmaya başlayacağını anlamanın bir yolu daha var: annene sor. Büyük olasılıkla annenin ilk regl olduğu yaşta sen de regl olacaksın. 
Zamanını tam olarak bilemediğin için, kendini özel günlerinin ilkine önceden hazırlaman akıllıca olur.  Kızların hemen hepsi özellikle ilk yıllarında ped kullanmayı tercih ediyor. İlk reglin muhtemelen nispeten hafif geçecek. O nedenle Orkid Maxi İnce ya da Ultra İnce uygun bir seçim olabilir. Her zaman için yanında bir iki ped taşıman ani durumlarda sıkıntı yaşamamanı sağlar. 
Tüm bu bilgileri aklında tut ama kendini gereksiz yere germe. Unutma sen de genç bir kadın olacaksın ve özel günleri diğerleri gibi yaşayacaksın.