B12 Vitamini (Kobalamin)

Gereksinimler

B12 vitamini için günlük alım miktarı günde yaklaşık 2 mikrogram kadardır.

En iyi kaynaklar 
B12 vitamininin tamamına yakını hayvansal ürünlerde bulunur. Vejeteryanlar ise kendilerini bu vitamin eksikliğine karşı ekstra süt, yumurta tüketerek koruyabilirler. Bu, günde bir bardak süte veya bir yumurtaya karşılıktır. Sadece veganlar soya sütü veya B12 vitaminince zenginleştirilmiş çevrede yetişen mayalar gibi kaynaklara ihtiyaç duyarlar.

 

Fonksiyonları 
B12 vitamini hücrelerin hızlıca faaliyet gösterdiği her zaman önemlidir. Ayrıca sinir liflerini çevreleyen ve koruyan zarın sürekliliğini sağlar ve normal gelişimini uyarır. Kemik hücresi metabolizması ve aktivitesinde rol oynar. B12 vitaminine ayrıca serbest folat için ihtiyaç duyulur, böylece kırmızı kan hücreleri yapımına yardımcı olunur.

Eksiklik semptomları 
B12 vitamini eksikliği genellikle folat eksikliğinin neden olduğu anemiye yol açabilir. B12 vitamini olmadan, folat kırmızı kan hücreleri yapamaz. Herhangi bir eksikliğin semptomları, yavaş DNA sentezini gösteren büyük, bozuk kırmızı kan hücreleridir. Eksiklik ayrıca periferal sinir sistemini etkileyebilir. Ayrıca cilt hassasiyetine neden olabilir.

Toksisite 
B12 vitaminiyle ilgili olan toksisite semptomları bulunmamaktadır.