Şimdi Öpüşme Zamanı

Öpüşmek sevgi ve aşkın karşı tarafla paylaşıldığı en sıcak ve en yakın an. Öpüşmek sevginin karşı tarafa iletilmesi için çok güzel bir araç. Öpüşme hastalıklara karşı harika bir bağışıklık. Evet yanlış okumadınız. Öpüşmek bağışıklık sağlayan bir korunma biçimi.

Yapılan son araştırmalar bize bunu da mı araştırdınız dedirtse de evet doğru. Bunu da araştırmışlar ve bakın öpüşmenin nasıl bir etkisini bulmuşlar !

Leeds Üniversitesi’nden Dr. Colin Hendrie, ‘Medikal Hipotez’ dergisinde yayımlanan çalışmasında “Belirli bir erkeğin sitomegalovirüsüne karşı bağışıklık kazanmak yine ağızdan ağıza özellikle de erkeğe göre daha kısa olan kadına tükürük akışı ile gerçekleşir. Altı ay boyunca belli bir insanla öpüşmek bu bakteriye karşı bağışıklık sağlar” diyor.

Kısa bir öpücük sırasında kadına çok küçük oranda bakteri bulaşıyor. Öpüşme uzayınca kadın vücudu bu mikroba bağışıklık kazanıyor. Araştırmacılar öpüşerek, genlerin ipuçlarını taşıyan tükürükle evrimsel bir kalite kontrol mekanizması oluşturulduğunu söylüyor.